Bursa Ofis (Merkez)
Beşevler Mah. Nilüfer Sk. No:5 D:5, Nilüfer/BURSA
info@ozturkmedya.com
Tel:(0224) 334 1120
İstanbul Ofis
Selahattin Pınar Caddesi Burç Sokak
No:3/2 Mecidiyeköy/İSTANBUL
info@ozturkmedya.com
Tel:(0212) 909 2013
Geri

Dron Çekimi

Drone Nedir?
Drone, üzerinde farklı piksel değerlerine sahip kameraların bulunduğu ve yine üzerindeki pervaneler sayesinde uçabilen hava çekim aracıdır. Son yıllarda popülaritesini arttıran Drone, özellikle dijital medya alanında çalışanlar için vazgeçilmez bir cihaz oldu. Bu sayede farklı açılardan farklı görüntüler elde edilerek, üzerinde çalışılan projelerin görsel anlamda zenginleşmesi sağlandı.

 

Ne Zaman Çekim Yapılmalı?

Drone ile çekim yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan bir tanesi zamanın ayarlanmasıdır. Günün doğru saatlerini seçerek yüksek kontrast ışığına maruz kalınmaz ve bunun sonucunda da birbirinden güzel görüntüler yakalanmış olur.

 

Hangi Zaman Aralığı Tercih Edilmeli?

Drone ile verimli bir çekim yapılması için ışığın en az olduğu zaman aralığı seçilmesi gerek. Bu, ya günün erken saatleri ya da gün batımına yakın olan saatlerdir. İkisinden biri seçildiği zaman ise, birbirinden güzel ve kaliteli görüntülerin elde edilmesi işten bile olmayacaktır. Ayırca bu saatlerde yapılan çekimler sayesinde ortamın doğal yapısı çok net bir şekilde aktarılmış olur.

 

Drone’da Görüntü Kalitesi Nasıl Arttırılır?

Drone teknolojisinde diyafram bulundurmadığı için ışık dengesi ISO ve Schutter ile sağlanmaya çalışılır. Ancak bunlar bazı sorunları da beraberinde getirir. Fakat tüm bunların önüne ND Filtre kullanarak geçilebilir. Bu filtre, bir nevi diyafram görevi görür ve yüksek ışıklı alanlarda ışığı kısarak daha dengeli Schutter değeri kullanılmasını sağlar. Böylelikle gözün gördüğüne en yakın değeri aktararak kusursuz görüntüler elde edilmesini sağlar.

 

Birçok drone kullanıcısı maalesef ki cihazı hızlı kullanmaktadır. Bu da verilmek istenen duygunun ya da alınmak istenen görüntülerin önüne geçecektir. O yüzden, drone kullanırken oldukça yavaş hareket edilmeli ve ağır davranılmalıdır.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Ayarları