Bursa Ofis (Merkez)
Beşevler Mah. Nilüfer Sk. No:5 D:5, Nilüfer/BURSA
info@ozturkmedya.com
Tel:(0224) 334 1120
İstanbul Ofis
Selahattin Pınar Caddesi Burç Sokak
No:3/2 Mecidiyeköy/İSTANBUL
info@ozturkmedya.com
Tel:(0212) 909 2013
Geri

Logo Tasarımı

Logo Nedir?

Logo, bir kuruluşun ya da kurumun aynası hatta gölgesi diyebiliriz. Hatta logo, daha geniş bir açıdan bakacak olursak, sunulan hizmet veya ürün hakkında da fikirler verir. Başka bir tanım daha yapacak olursak; logo yüzdür yani, ‘The logo is the face.’

 

Logo Nasıl Olmalı?

Logo her şeyden önce anlaşılır olmalı. Gören herkes tıpatıp aynı mesajı almasa da, ortak doğrularda buluşturabilecek bir görünüme sahip olmalı. Bu logoyu güçlü göstermekle beraber, fonksiyonel olmasını da sağlar.

 

Logonun Görevi Var mı?

Logo, sadece kurumu temsil eden bir meta değil, aynı zamanda hedef veya hedefleri gösteren bir imgedir. Bu yüzden logo tasarımı yaparken, mutlaka hedeflerden haberdar olunmalı ve buna uygun tasarım yapılmalıdır. Son olarak, hedefi gösteren ve tam işlevini yerine getiren logolar zamanı yener ve sonsuza dek bilinir.

 

Sketch Çalışmasının Önemi Nedir?

Sketch çalışması logo tasarımı için büyük bir öneme sahip. Çünkü Sketch çalışması, logonun iskeleti veya çıplak halini oluşturarak, zihinde yer alan fikrin kağıda kolay bir şekilde aktarılmasını sağlar. Ayrıca, dijital tasarıma geçmeden önce yapılan sketch çalışması, logonun temellendirilmesinde büyük bir fayda sağlamakla beraber, tasarım üzerinde yapılmak istenen değişikliklerin kolayca gerçekleşmesine olanak verir. Hatırlatılması gereken diğer bir ayrıntı ise, her bir Sketch çalışması için en fazla bir dakika verilmelidir.

 

Geometrik Yapı Nedir?

En iyi logolar geometrik yapıya sahiptir. Daha doğrusu, geometrik temelli yapılardan ilham alınarak tasarlanır. Örneğin Apple logosuna baktığımızda birden fazla daire yapısına sahip olduğunu görmüş oluyoruz. Ya da bir başka örnek verecek olursak Twitter logosu. O da aynı Apple logosu gibi birden fazla dairelerle oluşturulmuş.Diğer bir ifade ile ‘altın oran’.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Çerez Ayarları